دانستنی ها:: پزشکی و سلامت

 ریزش موی سر، دلایل و راههای پیشگیری

به طور طبیعی روزانه 100-50 تار مو می‌ریزد و بیشتر از این غیر طبیعی محسوب می‌شود. عوامل موثر بر سلولهای پایه مو و یا فولیکول مو باعث ریزش مو می‌شوند.
 
آزمایش تایید ریزش مو
تست کشیدن مو: برای تایید ریزش غیر طبیعی مو و بررسی شدت آن حدود 100-50 تار مو را با انگشتان گرفته ملایم بکشید. در حالت طبیعی 5-4 تار مو کنده می‌شود. اگر بیشتر کنده شود ریزش مو غیر طبیعی است.
تست تریکوگرام: روش دقیق برای بررسی نوع ریزش مو بررسی ریشه 100-50 تار مو زیر میکروسکوپ می‌باشد.

آلوپسی یا ریزش مو از نظر انتشار به دو نوع لوکالیزه یا موضعی و ژنرالیزه یا منتشر تقسیم می‌شوند.

علل ریزش موی منتشر
تلوژن افلوویوم Telogen effluvium
این نوع ریزش مو از ریزش شدید موهای تلوژن از فولیکولهای در حال استراحت در پوست سر ناشی می‌شود.
استرسهای فیزیولوژیک و فیزیکی: خونریزیهای حاد و ناگهانی ، زایمان ، جراحی ، تصادفات و ....
بیماری سیستمیک: تب بالا ، کم خونی ، کم کاری یا پر کاری تیروئید ، بیماری شدید سیستمیک مثل لوپوس ، کاهش وزن.
اختلالات تغذیه‌ای و سوء تغذیه: فقر آهن یا روی ، رژیم سخت غذایی ، غذای کم پروتئین ، تغذیه وریدی طولانی و نامناسب (کمبود اسید آمینه‌های ضروری) ، کمبود گوگرد ، سیستئین ، متیونین ، اسیدپانتوتنیک که برای رشد مو لازم هستند، کمبود اسیدهای چرب ضروری.
استرسهای روحی و افسردگی
داروها: آنتی‌متابولیت‌ها ، ضد التهاب‌ها ، ضد تیروئید ، ایندومتاسین ، آلوپورینول ، جنتامایسین ، هپارین ، وارفاین ، پروپرانولول ، لیتیم ، ویتامین A ، قرصهای ضدحاملگی و بعضی دارو‌های دیگر.
فشار و کشش Traction: تل ، بیگودی ، ماساژ و سشوار شایعترین علت کم پشتی موی سر در جوانان و میانسالان خصوصا در جلوی سر می‌باشد.

آناژن افلوویوم anagen effluvium
این وضعیت در اثر مهار میتوز در سلولهای پایه موهای در حال رشد بوجود می‌آید. تنه مو در این حالت ناگهان لاغر شده و از آن قسمت می‌شکند. از علل آن داروهای شیمی درمانی ، رادیوتراپی ، مسمومیت باتالیوم (سم موش) و آرسنیک می‌باشد.

علل ریزش موی موضعی
ریزش موی آندروژنیک که شامل دو نوع طرح مردانه و طرح زنانه می‌باشد.
ریزش موی آره‌آتا یا منطقه‌ای
تریکوتریلومانیا
عفونتهای قارچی ، باکتریایی و ویروسی پوست.
بیماریهای پوستی مانند لوپوس دیسکوئید ، لیکن پلان فولیکولر و بدخیمی‌های پوستی
ریزش موی سیکاتریسیل مانند سوختگی


ریزش موی آندروژنیک طرح مردانه
ریزش موی مردانه شایعترین فرم ریزش مو است و در مردان مستعد از نظر ژنتیکی ایجاد می‌شود. ریزش موی آندروژنیک در مردان 20 تا 30 سالگی به صورت ریزش تدریجی مو عمدتا در نواحی ورتکس (کله سر) و پیشانی- گیجگاهی آغاز می‌شود. طاسی در مردان بیماری نیست ، بلکه پاسخ فیزیولوژیک ایجاد شده بوسیله هورمونهای آندروژنی در افراد مستعد از نظر ژنتیکی است.

در 46% مردان بین 50-20 سال طاسی در مناطق پیشانی و گیجگاهی اتفاق می‌افتد. فرورفتگی مثلثی شکل پیشانی- گیجگاهی بطور طبیعی در اغلب مردان جوان و زنان پس از بلوغ رخ می‌دهد. اولین نشانه‌های طاسی افزایش فرورفتگی پیشانی- گیجگاهی همراه فرورفتگی وسط فرونتال است. نتیجه آن ریزش مو در ناحیه گرد روی ورتکس می‌باشد و تراکم مو در قسمت بالای اسکالپ گاهی به سرعت کم می‌شود.

ریزش موی آندروژنیک طرح زنانه
ریزش موی منتشر ، پیشرونده و مزمن در زنان پس از سن 20 تا 30 سالگی مکررا یک شکایت مطرح شده است. این زنان معمولا دوره قاعدگی طبیعی دارند و هیچ اختلالی در معاینه بالینی ایشان بدست نمی‌آید. بررسیها نشان داده‌اند که در بعضی از اینها سطح سرمی هورمون دهیدرو - اپی آندروسترون سولفات DHEA-S که نوعی هورمون آندروژنی آدرنال است، بالاست. به همین علت ریزش موی آندروژنیک آدرنال هم می‌گویند. اغلب زنان مبتلا به ریزش موی منتشر دچار کاهش تدریجی مو در قسمت مرکزی اسکالپ (رویشگاه موی سر) با حفظ خط رویش طبیعی بدون فرورفتگی پیشانی- گیجگاهی می‌گردند.


ریزش موی آره‌آتا یا منطقه‌ای
از شایعترین علل ریزش مو است، ریزش ناگهانی و بدون علامت مو در یک یا چند ناحیه کاملا مشخص و معمولا گرد که اغلب در سن زیر 40 سال دیده می‌شود. ساقه مو در این بیماری به خوبی شکل نگرفته و در هنگام رسیدن به سطح می‌شکند. رشد دوباره مو در عرض 1 تا 3 ماه شروع می‌شود. ضایعه اغلب منفرد و کوچک است ، ولی ممکن است متعدد یا بزرگ باشد و یا تمام سر (آلوپسی توتالیس) و سراسر بدن (آلوپسی یونیورسالیس) را گرفتار کند.

ریزش موی تریکوتیلومانیا
کندن مو با دستکاری که به صورت تیک یا عادت آگاهانه یا ناآگاهانه و بیشتر در کودکان ، افراد سنین بلوغ و زنان دیده می‌شود. نسبت زن به مرد 2.5 به 1 است. محل مورد علاقه منطقه پیشانی- گیجگاهی است. ناحیه مبتلا حدود نامنظم و زاویه‌دار دارد و تراکم مو عموما کم شده است. اما محل درگیر هیچگاه مثل ریزش موی منطقه‌ای بدون مو نمی‌باشد. شیوع آن در اختلالات اضطرابی و افسردگی و همچنین اختلالات وسواسی بیشتر است.

بررسی آزمایشگاهی
در بیماری که با ریزش موی منتشر مراجعه کند، بر اساس شرح حال و سابقه ، اگر مشکوک به بیماری زمینه‌‌‌‌‌‌ای باشد آزمایشات از نظر کم خونی ، مشکلات تیروئید و ... انجام می‌شود. و بر اساس بقیه انواع ریزش مو آزمایشات تاییدی آنها انجام می‌شود. برای بررسی قارچ آزمایش هیدروکسید پتاسیم و برای ریزش مو‌های موضعی بدخیم ، نمونه‌ برداری از پوست سر انجام می‌شود.

در زنان با طاسی آندروزژنیک که همراه با علایم آندروژنیسم (سبوره ، آکنه ، پرمویی ، بزرگی کلیتوریس ، افزایش میل جنسی و ...) هستند باید آزمایشات هورمونی زیر انجام شود: تعیین سطح سرمی DHEA-S ، تستوسترون کل سرم ، پرولاکتین و همچنین آزمایشات تیروئید و LH,FSH تخمدان.

پیشگیری
در مورد پیشگیری از ریزش مو باید یادآور شویم که بعضی از ریزش موها که ارث در آنها تاثیر زیادی دارد، از جمله طاسی مردانه ، با هیچ روشی نمی‌توانیم جلوی ریزش مو را بطور کامل بگیریم. فقط می‌توانیم با رعایت نکات زیر پیشرفت ریزش مو را کند کنیم. کارهایی که برای پیشگیری از ریزش مو می‌توانیم انجام دهیم عبارتند از:

رعایت نکات بهداشتی مو ، جلوگیری از چرب شدن زیاد مو ، شستشوی صحیح مو و استفاده از شامپوهای ملایم.

برطرف کردن عوامل تشدید کننده ریزش مو مثل افسردگی و استرسهای روحی که تاثیر زیادی در ریزش مو دارد و یا کم خونی و ...

رعایت نکات تغذیه‌ای ، پرهیز از مصرف بی رویه نمک و شیرینی ، مصرف میوه‌جات و سبزیجات و پرهیز از رژیم غذایی سخت چاقی

درمان
درمان ریزش مو بر اساس علت آن می‌باشد در صورت وجود علل زمینه‌ای ، اینها باید برطرف شود. یکسری درمان کلی هم بصورت تجربی در همه موارد استفاده می‌شود از جمله قرص ویتامین E ، ویتامین ب- کمپلکس و قرصهای آهن و هماتینیک.

درمان طاسی مردانه
به صورت اختصاصی در مورد طاسی مردانه در حال حاضر محلول ماینوکسیدیل تنها درمان دارویی پذیرفته شده است. در مردانی که دارای نواحی کوچکی از ریزش موی ناکامل در ورتکس هستند، بهترین جواب را می‌دهد. اثر آن بر روی موی نواحی فرونتال و شقیقه هنوز شناخته نشده است. اثر آن به صورت کم کردن ریزش مو و حتی تحریک رویش موی جدید است. رشد مو 8 تا 12 ماه بعد واضح می‌گردد.

محلول را باید بطور مداوم استفاده کرد تا رشد مو حفظ شود. با قطع ماینوکسیدیل موهای جدید می‌ریزد. تقریبا در 3/1 اینها مو به اندازه‌ای رشد می‌کند که به اندازه کافی برای کوتاه یا شانه شدن بلند باشد. از این دارو 1 سی‌سی (15 قطره) ‌از محلول 2 درصد روی ناحیه خشک مالیده می‌شود و تا یک ساعت نباید آن ناحیه خیس شود، ماساژ هم داده نشود.

درمان ریزش موی زنانه
در صورتی که بررسیهای آزمایشگاهی طبیعی باشد، درمان مانند طاسی آندروژنیک مردانه است. با این تفاوت که در اینجا می‌توان از داروهای آنتی‌آندروژنیک سیستمیک استفاده کرد. در صورتیکه آزمایشات علت دیگری را مطرح کند، درمان علت زمینه‌ای لازم است.

درمان ریزش موی منطقه‌ای
از درمانهای مورد استفاده برای این نوع ریزش مو ، تزریق داخل ضایعه و یا تزریق وریدی استروئید ، آنترالن ، فتوکموتراپی ، آلرژنهای موضعی و ماینوکسیدیل می‌باشد.

درمان تریکوتیلوماینا
برای درمان تریکوتیلوماینا درمان اختلالات روانی همراه و روان درمانی کمک کننده است و کلومیپرامین و فلوکستین به عنوان درمان دارویی در کنترل این رفتار موثر هستند.

ارتباط ریزش مو با تغذیه
هنگامی که تغذیه فولیکول مو بطور کامل باشد، موی سالم ایجاد می‌شود ولی هنگام تغذیه ناقص این بخش ، سلولهای این ناحیه دچار سوء‌ تغذیه شده و به تدریج می‌میرند و یا وظیفه خود را به درستی انجام نمی‌دهند. کاهش نمک مصرفی ،‌ حذف یا محدود کردن مصرف اسید چرب اشباع ، کاهش مصرف آجیل ، شکلات ، غذاهای سرخ کردنی و پرادویه و مصرف فراوان آب ، سبزی و میوه تازه می‌تواند در جلوگیری از سفید شدن مو و ریزش آن ، ابتلا به شوره سر و شکنندگی مو مفید باشد. كارشناسان تغذيه معتقدند كه ويتامين‌ها و مواد معدني نقش مهمي در حفظ سلامتي مو ايفا مي‌كنند. هر كمبود مواد مغذي مي‌تواند منجر به نازك شدن مو يا حتي طاسي كامل شود.
اين يك حقيقت ثابت شده است كه تيروئيد كم كار مي‌تواند باعث فرفري شدن و شكنندگي مو شود در حالي كه در تيروئيد پركار، مو چرب و شل مي‌شود.دليل اصلي باريك شدن مو نهايتا به شرايط بدنتان برمي‌گردد. با بدن سالم و با تغذيه خوب، موي درخشاني خواهيد داشت. اگر هر مشكلي از نظر سلامتي داريد يا هر كمبود غذايي را تحمل مي‌كنيد، رشدموهايتان ممكن است توقف يا آسيب را نشان دهد.
اگر بدنتان در سلامت خوبي باشد، دوره رشد ژنتيك مو مي‌تواند افزايش يابد. در اين ميان خوردن تركيبات مناسب اسيدهاي آمينه، ويتامين‌هاي B، همين طور B6، بيوتين، اينوزيتول و اسيد فوليك در برنامه مواد مكملي مهم است. برخي مواد معدني هم شامل منيزيم، سولفور، سيليكا و روي در حفظ سلامتي مو مهم‌است.
همچنين بتاكاروتن براي رشد مو بسيار مهم است، به‌خاطر اينكه به ويتامين A كه به‌عنوان يك نياز بدن است تبديل مي‌شود و به ادامه رشد نرمال مو، رشد استخوان، حفظ پوشش رشته‌هاي عصبي، همچنين به سلامتي پوست، مو و ناخن كمك مي‌كند. بتاكاروتن در سبزيجات و ميوه‌هاي زرد و سبز يافت مي‌شود.
چون مو از پروتئين است، غذايي كه پروتئين كمي دارد ممكن است باعث نازك شدن مو يا تأخير در رشد مو شود. اين حرف درست است كه اگر غذايي با پروتئين كافي بخوريد در اغلب موارد پيامد آن بهبود رشد مو است.
بعضي كارشناسان تغذيه پيشنهاد مي‌كنند به‌كارگيري رژيم غذايي جگر گاو، مخمر آبجو، گندم و روزانه 2 قاشق سوپخوري از لسيتين دانه‌دانه شده، باعث افزايش رشد مو، استحكام و زيبايي مو مي‌شود.
منابع غذايي خوب ديگر براي پروتئين شامل ماهي، تخم مرغ، انواع لوبيا و ماست است.
پروتئين سبوس دار هم به تحريك رشد مو كمك مي‌كند. يك مطالعه از نتايج سبوس در مو بيان مي‌كند كه سبوس به تنهايي باعث تقويت مو نمي‌شود اما سبب رشد آن مي‌شود.

نکاتی در مورد کاشت مو :
كاشت مو در مطب‌ها غيرمجاز است
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در اطلاعيه‌اي اعلام كرد: انجام عمل كاشت مو در مطب‌ها و آرايشگاه‌ها غيرمجاز است
در اين اطلاعيه آمده است: متخصصان واجد شرايط جهت انجام كاشت مو شامل متخصصان پوست، جراح پلاستيك و جراحان سر و گردن هستند كه دانش كافي در زمينه بيماري‌هاي پوست و مو داشته باشند.
متخصصان پوست، جراحان پلاستيك و جراحان سر و گردن نياز به داشتن Certificate ندارند و ساير تخصص‌هاي جراحي منوط به ارائه Certificate معتبر دانشگاهي مورد تاييد معاونت آموزشي، قادر به ارائه خدمت مذكور هستند.
در اين اطلاعيه همچنين اعلام شد: مكان كاشت مو شامل درمانگاه تخصصي پوست و مركز جراحي محدود و بيمارستان‌هايي كه بخش پوست دارند، خواهد بود. به‌عبارت ديگر انجام عمل كاشت مو در مطب‌ها مجاز نيست. امكانات احيا و مانيتورينگ قلبي و حضور متخصص يا تكنسين بيهوشي الزامي است.

اين گزارش حاكي است، استناد بخشنامه‌هاي متعدد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي كه براساس قانون، متولي امر تضمين و تامين سلامتي شهروندان ايراني است، انجام اعمال زيبايي توسط افراد فاقد صلاحيت در اماكن غيرمجاز نظير آرايشگاه‌ها به‌طرز بي‌رويه‌اي در حال انجام بوده و متأسفانه افزايش روز افزوني نيز به‌خود گرفته است كه اين عمل بروز مشكلات و معضلات درماني جدي را به‌دنبال داشته و چه بسا خسارت غيرقابل جبران مالي و جاني را به شهروندان عزيز تحميل مي‌نمايد.
لذا با استناد به قوانين و مقررات متعدد موجود در اين رابطه انجام اعمالي نظير خالكوبي،پاك كردن جوش‌هاي صورت (پلينگ) تجويز كرم، الكتروليز، ليزر درماني، هيدرودرمي، كاشت مو، ترميم ابرو و رفع چين و چروك صورت در اين‌گونه مراكز فاقد وجاهت قانوني بوده و انجام آنها صرفا در صلاحيت حرفه‌اي پزشكان متخصص پوست و مو تعيين شده است.
لذا به‌منظور حفظ و ارتقاي سطح سلامتي ضمن خودداري از مراجعه به مراكز غيرمجاز جهت انجام اينگونه اعمال بايد موارد تخلف مشاهده ‌شده در شهرستان‌ها به شبكه‌هاي بهداشت و درمان و در مركز استانها به اداره نظارت بر درمان دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني اعلام شود تا براساس قانون، از فعاليت غيرمجاز اين افراد كه مخل سلامت اجتماعي است، جلوگيري به عمل آيد.
يك متخصص پوست و مو با بيان اين مطلب كه اكستنشن و بافت، ريزش و شكنندگي مو را به همراه دارد، گفت: «روش‌هاي غيربهداشتي كه امروزه براي زيبايي موها استفاده مي‌شود از دلايل عمده ايجاد موخوره و ريزش مو است.»
دكتر ژاله شربياني، عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي ايران اظهار داشت:«موها بافت زنده‌اي هستند كه براي سلامتي‌شان نيازمند رعايت موازين بهداشتي هستند واز ميان روش‌هايي چون بافت، كاشت و اكستنشن موها، تنها كاشت مو است كه درصورتي‌كه فرد متقاضي داراي شرايط ويژه آن باشد براي مو آسيبي نخواهد داشت.»
وي افزود: «تغذيه نامناسب، اختلالات هورموني و تعويض‌هاي مكرر شامپو نيز از عوامل اصلي ريزش، شكنندگي و موخوره مو است.»اين متخصص پوست و مو با تاكيد بر اينكه مصرف مواد شوينده‌اي مانند شامپو به تنهايي در بهبود يا جلوگيري از ريزش موها تاثيرگذار نيست، اظهار داشت: «با وجود اينكه مواد شوينده نمي‌تواند موجب رشد موها شود اما تعويض مكرر آنها از جمله دلايل اصلي ريزش موهاست.»
وي تصريح كرد: «فرزدن، صاف كردن، رنگ كردن‌هاي پي در پي نيز در شكنندگي و ايجاد موخوره تاثيرگذار است.»شربياني متذكر شد: «درصورتي‌كه فردي از وضعيت فعلي رشد موهاي خود احساس نارضايتي مي‌كند، بايد مصرف پروتئين‌ها و مواد معدني را در برنامه غذايي خود افزايش دهد.»
وي در رابطه با امكان بروز سرطان با تاتو و خالكوبي‌هايي كه روي پوست انجام مي‌شود نيز گفت: «تاتو به‌خودي خود موجب بروز سرطان نمي‌شود، بلكه روش‌هاي انجام آن‌كه امكان عفونت را تشديد مي‌كند مي‌تواند در ايجاد سرطان‌هاي پوستي تاثيرگذار باشد.»

پيوند موي طبيعي نيازي به متخصص بيهوشي ندارد
پيوند موي طبيعي، عملي است كه با بي‌حسي موضعي انجام مي‌شود.و نيازي به كلينيك تخصصي و حضور متخصص بيهوشي ندارد و تنها پزشك دوره‌ديده و وجود مانيتورينگ و سيستم احيا در مطب الزامي است.
دكتر حجت‌الله ‌ابدالي، عضو انجمن بين‌المللي جراحان پيوند مو در اين خصوص به همشهري گفت: پيوند موي طبيعي، علم و مهارت انتقال فوليكول‌هاي طبيعي وزنده مو (‌پياز‌هاي مو) است؛
از ناحيه اهداكننده‌كه مي‌تواندازقسمت پشت‌سر يا بدن باشد به نواحي‌اي كه مو از دست داده‌اند مانند سر، ابرو، مژه، ريش و سبيل شخصي كه كانديد مناسب عمل پيوند موي طبيعي است.
وي در پاسخ به اين سؤال كه آيا لازم است اين عمل را در اتاق‌هاي عمل بيمارستاني يا در كلينيك‌هاي خاص و در حضور متخصص بيهوشي انجام داد، گفت: پيوند موي طبيعي عملي است كه با بي‌حسي موضعي انجام مي‌شود. نيازي نيست كه اتاق عمل همانند اتاق عمل جراحي‌ها در بيمارستان باشد و اصولا صلاح نيست كه به‌دليل طولاني بودن اين عمل در اتاق عمل بيمارستان انجام گيرد؛ به‌دليل وجود عفونت‌هاي بيمارستاني و باكتري‌هاي مقاوم و خطر آلودگي پوستي.
اما با اين حال، وجود مانيتورينگ و سيستم احيا در تمام مطب‌هايي كه اعمال سرپايي انجام مي‌شود الزامي است و يك پزشك فارغ‌التحصيل از دانشكده پزشكي در مقطع پزشكي عمومي هم بايد درباره احيا آگاهي و مهارت داشته باشد. براي انجام اين عمل نياز به بيهوشي و متخصص بيهوشي نيست.
وي افزود: اصولا امروزه اعمال جراحي زيبايي اهميت زيادي دربين جوامع به‌خصوص جامعه ايراني پيدا كرده است. پيوند موي طبيعي قطعي‌ترين راه براي رهايي از طاسي در اشخاصي است كه از طاس بودن خود خشنود نيستند.
در واقع اگر شخصي كانديد مناسب اين عمل بوده و عمل به‌طور استاندارد و با مهارت براي اين شخص انجام شود تغييرات مثبت و چشمگيري در چهره بيمار ايجاد مي‌شود؛ ضمن اينكه اين عمل، نوعي جراحي ترميمي (براي موارد از دست رفتن مو ناشي از آسيب‌هاي فيزيكي شامل سوختگي و تصادفات) است كه در مقايسه با موارد زيبايي، اهميت ويژه‌اي دارد.
چرا اين عمل فقط توسط پزشكان بايد انجام شود؟پيوند موي طبيعي و جابه‌جايي فوليكول (پيازها)ي زنده مو فقط يك عمل ساده نيست كه بتوان به راحتي آن را انجام داد. دكتر ابدالي در اين خصوص بيان‌كرد: دانش كافي پيرامون فيزيولوژي بدن، انواع بيماري‌ها به‌خصوص گروه‌هايي كه موجب ريزش مو خواهند شد و داروهايي كه روي اين روند مؤثرند همگي در دانشكده پزشكي به پزشكان آموخته مي‌شود.
گرچه اين عمل جزء اعمال سرپايي است ولي انجام آن مستلزم آموزش‌هاي پايه اعمال جراحي است كه در دوره آموزش پزشكي به همه پزشكان آموخته مي‌شود. عمل پيوند موي طبيعي عملي تكنيكي، بسيار ظريف و هنري است؛
بنابراين پزشكي كه جراح پيوند موي طبيعي است حتما بايد تكنيك اين عمل را آموخته و به‌خوبي آن را با زيبايي‌شناسي و آناتومي چهره بياميزد تا نتيجه مطلوب به‌دست آيد.وي افزود: به‌طور معمول اين عمل جزء اعمال خطرناك است،ولي هميشه به دنبال هر درماني حتي مصرف يك قرص ساده در پزشكي، بايد مراقب عوارض جدي يا غيرجدي بود.
داشتن دانش كافي درباره تكنيك اين عمل، آناتومي سر، و لايه‌هاي پوست سر الزامي است؛ ضمن اينكه اهميت دادن به تمامي جنبه‌هاي درمان و به‌خصوص پيگيري بيمار بعد از عمل و درمان تا رسيدن به نتيجه نهايي وظيفه تمامي پزشكان از ابتداي اشتغال به اين حرفه است.
اين عمل در تمامي كشورها توسط پزشكان (MD) در مطب انجام مي‌شود و شخصي كه كانديد پيوند موي طبيعي است، مي‌تواند با در نظر داشتن چند نكته پزشك خود را انتخاب كند.

اين نكات عبارتند از:

- پزشكي كه دوره آموزشي اين عمل را گذرانده باشد و دانش او به روز باشد.
- سابقه پزشك و تجربيات وي در اين زمينه كافي باشد.
- روش پزشك در انتخاب درمان و انتخاب روش مناسب جراحي بر مبناي استانداردهاي روز جهاني
- تجهيزات و فضاي مناسب مطب يا كلينيك
- اطلاع از جزئيات عمل و عوارض احتمالي عمل كه در اين خصوص مي‌توانيد سؤالات خود را از پزشك معالج خود بپرسيد
مدارك انجمن بين‌المللي كاشت مو، مجوز پيوند مو نيست
پيرو بخشنامه صادر شده از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي كشور و شكايات متعددي كه در زمينه كاشت و پيوند مو توسط افراد غيرمتخصص يا در اماكن غيرمجاز گزارش شده و موجب به خطر افتادن زيبايي و سلامت افراد شده است،طبق دستور وزارت بهداشت انجام عمل پيوند مو در مطب‌ها غيرقانوني اعلام شده و اين كار در كلينيك پوست، مراكز جراحي محدود و بيمارستان‌هاي واجد بخش پوست طبق ضوابط اعلام شده مجاز است.
دكتر مهناز بالادست، مدير درمان دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي در گفت‌وگو با ايسنا گفت: امروزه مؤسسات، مراكز جراحي محدود، مطب‌ها و درمانگاه‌هاي بسياري جهت ترميم، كاشت و پيوند مو فعاليت دارند كه در اين ميان افرادي غيرمتخصص در اماكن غيرمجاز و نامناسب اقدام به تبليغات گسترده و اعمال جراحي در اين زمينه مي‌كنند.
وي افزود: توصيه اكيد به همه بيماران اين است كه صرفا به تبليغات و آگهي‌ها متكي نباشند و با بررسي و تحقيق و اطمينان از داشتن مجوزهاي قانوني و مجاز بودن اين مراكز اقدام به درمان كنند.
مدير درمان دانشگاه علوم پزشكي تصريح كرد: معاونت‌هاي درمان دانشگاه‌ها نيز جهت جلوگيري از توسعه مراكز غيرمجاز در اين زمينه توسط كارشناسان نظارت بر درمان تمامي مطب‌ها، بيمارستان‌ها، مراكز جراحي محدود و درمانگاه‌هاي تحت پوشش خود را طي بازديدهاي دوره‌اي نظارت كرده، با مراكز متخلف بسته به نوع تخلف برخورد قانوني به‌عمل مي‌آورند و شكايات مردمي صورت گرفته در اين زمينه را بررسي كرده به مراكز ذيصلاح ارجاع خواهند داد.
همچنين دكتر ميرهادي عزيزجلالي، متخصص پوست و مو دراين خصوص به خبرنگار ايسنا گفت: انجام جراحي كاشت مو احتياج به رعايت استانداردهاي فضاي فيزيكي و استانداردهاي تجهيزاتي و نيروهاي تخصصي تعريف شده دارد بنابراين طبق دستور وزارت بهداشت انجام آن در مطب‌ها غيرقانوني است.
وي خاطرنشان كرد: براي انجام اعمال جراحي چون كاشت، ترميم و پيوند مو تنها تكنسين بودن و دانستن تكنيك آن كافي نيست بلكه داشتن تخصص و آشنايي با بيماري‌هاي پوست و مو و شناسايي آنها اهميت ويژه‌اي دارد.
اين متخصص پوست و مو تاكيد كرد: مدارك صادر شده از انجمن بين المللي كاشت مو يا عضويت در اين انجمن فاقد ارزش قانوني جهت انجام عمل كاشت مو است و در ميان مدارك دانشگاهي كه بسياري از آنها نيز در كشورهاي غربي از جمله آمريكا و انگليس صادر مي‌شود، تنها مدركي داراي ارزش و اعتبار است
كه توسط سفارت ايران در كشور مربوطه و كميته ارزشيابي علمي تخصصي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي ايران مورد تأييد قرار گيرد و با مهر جمهوري اسلامي ايران صادر شود.


بازگشت